Can Taner

07 Mayıs 2014

Bizden Haberler

Girizgah

Bu ilk yazıya “girizgah” adını vermemin sebebi süregelecek yazı dizisi öncesinde, bu işin ana temelleri, taşıyıcı kolonları nedir’den bahsedilmekti. Kurucumuz Yakup Bayrak’la birlikte ilk günden beri tek düşüncemiz DAM Growth Hackers’ın gerçekten içimize sinen, sağlam temeller üzerine oturmuş bir girişim olmasını sağlamaktı. Bu temellerin sadece belirlediğimiz stratejik prensiplerden değil, iş planımız, gelir modelimiz, filtreleme mekanizmamız, kendimize özgü bizi farklı kılan yönlerimiz, girişimcileri geliştirme planımız (DAM Boost Plan), yaptığımız işlerin servisler bazında tanımlanabilmesi vb. birçok stratejik çözümlerden temel alarak oluşturulmasını planladık. ‘Yapılmışı var’ diyerek geçip gitmektense, DAM Growth Hacking kültürünün temellerini sağlam kolonlar üzerine inşa etmek için var gücümüzle ürettik, üretmeye de devam ediyoruz.

DAM esasında 2010 yılında kurulmuş ve kendi içinden eksisiyle artısıyla başarılı işler çıkartabilmiş, adının anlamıyla özdeşleşebilmiş bir şirket. DAM’ın ilk projesi olan Infoflight kullanıma açıldığı tarih itibariyle Türkiye’nin ilk dijital varlık yönetim sistemiydi. SHERPA kuruluşu 1 yılı bulmamış olmasına rağmen kullanıcı deneyimi tasarımı ve yaratıcı çözümleri üzerine başarmış olduğu projelerle adından söz ettirmeye başladı. Bu iki örnek bile DAM’ın başarabileceklerinin önemli birer göstergesi oldular.

Kanımca, önümüzdeki en büyük ve belki de en önemli meydan okuma, DAM Growth Hackers’ı kendimiz dışındaki şirketlere de “dam görevi” görmesine hazır hale getirmek için yapmamız gerekenlerden oluşuyor. Bunun tabii ki kolay yolları var. Dünyada bu iş üzerine hizmet veren ilk şirket değiliz. Hali hazırda ülkemizde de bu alanda çok kıymetli ‘hızlandırıcı’ ve ‘inkübasyon’ şirketleri mevcut. Kolaya kaçmak istesek, bu şirketlerin veya global pazarda ün yapmış Ycombinator veya Seedcamp gibi örneklerin modellerini kopyalayabilirdik. Ama biz biraz daha farklı bir yöntemi seçtik. Öncelikle ‘hızlandırıcı’ ve ‘inkübasyon’ gibi terimlerin bizi anlatmaya yeterli olmadığına karar verdik. Ayrıca şahsen ben, bu terimlerin maksadını aşan seviyede hor kullanıldığını düşünmekteyim. İşte bu öncül iterasyonların hemen sonrasında DAM Growth Hackers’a özgü, tamamıyla “bizim hikayemizi” oluşturan maddeler gelmeye başladı.

DAM Growth Hackers hikayesini, yani duruşunu, karakterini, kültürünü ve değerlerini belirlemek için yapmamız gereken şeylerden birinin de ‘neleri yapmayacağız?’ sorusunun cevabını bulmak oldu aslında… Örneğin; ‘Biz girişimcileri, banka şubesinde elinde sıra numarasıyla bekleyen adam durumuna sokmamalıyız’ dedik ve çözüm olarak ‘Biz, butik servis vermeliyiz. Belki sırf bu nedenle simultane çalışabileceğimiz girişimci sayısının yarısıyla çalışacağız, ama kendilerini özel hisetmelerini sağlayacağız’ dedik. Başka bir örnekte ise; ‘Ne yaptıklarından daha çok, yaptıklarının nedeni önemli olmalıdır!’ ilkesini benimsedik ve çözüm olarak da ‘Kısa vadede banka hesabında bol sıfırlı rakamlara koşma potansiyelleri olsa da iş yapma amaçları -içimize sinmeyen- girişimlerle ve -girişimcilerle- çalışmamalıyız.’ dedik. Bunun gibi onlarca örnek sayabilirim. Hatta listeyi alıp karşımıza baktığımızda “Bunu sektörden biri görse, kesin bize deli der” diye kahkaha bile attık. E pek te normal sayılmayız, orası da ayrı.

Bu ‘girizgah’ içinde kısa kısa dokunduğum ve daha henüz dokunmaya başlamadığım birçok notayı gelecek yazılarımızda detaylandırarak aslında tam anlamıyla ne demek istediğimizi uzun uzun, örneklerle bezeyerek anlatmayı planlıyoruz. Yazıyı bitirirken de (köşesinden kıyısından bir fikir vermesi için) gelecek günlerde detaylandıracağımıza emin olabileceğiniz ‘Biz ne yapıyoruz?’ sorusuna hazırladığımız yanıtı da paylaşmak isterim. Yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi biz ‘İnkübator’ veya ‘Hızlandırıcı’ değiliz. Biz, gelişim mühendisliği (kendimce ‘growth hacking*’ terimini ben bu şekilde çeviriyorum) üzerine uzmanlaşıyoruz. Biz, girişimcilerin “kendi başlarına yapamayacakları yöntemlerle” çok daha hızlı bir şekilde amaçlarına ulaşmalarını sağlıyoruz. İşte DAM Growth Hackers’ın temelleri bunların üzerine kuruluyor ve biz o temellerin üzerinde yükselecek olan yapıyı düşündükçe her geçen gün daha da heyecanlanıyoruz.

* growth hacking: Sean Ellis tarafından ortaya atılmış bir terimdir. Buradan ilgili yazıyı orjinal dilinde okuyabilirsiniz