Can Taner

03 Eylül 2014

Nasıl Yapılır

Zamanı Yönetememek


DAM Growth Hackers
bünyesinde iş başı yaptığımızda farkında olduğumuz bir gerçek vardı; sadece 2 kişiydik ve kendimiz de en az müstakbel girişimimiz kadar girişimciydik. Yeni bir şirket, yeni bir iş planı, yeni kartvizitler, yeni bir site, yeni bir blog vb. gibi bir çok yapılması gereken ve yapılmamış iş bizi bekliyordu. Tabi ki farklı olarak zamanın değerini iyi biliyor, mümkün olan en iyi “hack” yöntemlerini uyguluyorduk. Risk analizi yapıyor, ne kadar adam/gün kapasitemiz olduğunu, bu kapasitenin ne kadar azalıp çoğabileceğini tahmin edebiliyorduk. Fakat ne kadar planlama yaparsanız yapın, ne kadar tahminde bulunursanız bulunun Murphy kanunları bunların hepsini yerle bir edebiliyor.
SHERPA şirketin insan gücü ve karar mekanizmasının ana temeli olan Yakup’un zamanının çoğunu almaktaydı ve biz bunu başlangıçta da biliyorduk. Bilmediğimiz ya da öngöremediğimiz konu ise Yakup’un % hesabıyla şirkete ayırması gerekecek zamanın azalmak yerine çoğalabileceğiydi. Dönemsel yoğunluluğun birden artması, o tarafta daha fazla ilgi gerektiyordu. Benim durumum ona göre daha iyi olmasına rağmen çok da farklı değildi. Zamanı bükmek için SHERPA tarafından kaynak kullanımı yapabilmemize rağmen, hızlı sürüm almak ve bir an önce web varlığımızı yayına alabilmek adına wordpress tabanlı bir web sitesi ile yayına başlamayı uygun gördük. Fakat WordPress’e istediklerimizi tam anlamıyla yaptırabilmek normalden daha uzun zaman dilimlerinde site üzerinde çalışmamı şart koşuyordu. Ayrıca katılmam gereken eğitimler, seminerler ve etkinlikler de bu anlamda planlarımızı etkileyebiliyordu.

Bu tür gecikmeler için sihirli bir değnek ne yazık ki bulunmuyor. O nedenle yapılması en makul şey, doğru öncelik planlaması ve zaman yönetimi adına elden geldiğince efektif çalışmak. Biliyorum ki birçok girişim bu sorunlarla karşılaşıyor veya yakında karşılaşacak. Benim önerim mutlaka önceliklerinizi doğru belirlemeniz ve işlere ‘gerektiği kadar’ zaman ayırmanız. Eğer yazdığınız kodun içinden çıkamıyorsanız veya o an yaptığınız iş ilerlemiyorsa, ya ilerleyebilmesi için yardım alın ya da bir sonraki işe geçin. Küçük bir işi listeden silmek, geri dönüp baktığınızda o bitmeyen işin ne kadar kolay bitirilebildiğini göstererek, sizi şaşırtabilir. Mesela blog post yazmak gibi 🙂