Can Taner

09 Şubat 2015

Bizden Haberler

Case Study: Nesine.com ve Web Analytics

DAM Growth Hackers olarak en büyük değer önermemiz, işletmenizin büyüme (growth) eksenli bir sistem sahibi olmasını sağlamak ve bunu hızlandırmanın yollarını göstermek. Ancak çalıştığımız her firmanın öncelikli ihtiyacı (ya da talebi diyelim) her zaman böyle bir yapı inşaa etmek olmayabiliyor. Bazen firmalar bizim ana değer önermemize hizmet eden diğer yeteneklerimizden de yararlanmak isteyebiliyor. Bu nedenledir ki zaten yeni sitemizi açarken servislerimiz kısmını güncelleyerek bu tür özellikleri de ayrı birer hizmet olarak sunmaya başladık. Nesine.com da bize, işte tam da böyle bir taleple geldi. Ancak biz yine alışılagelmişin dışına çıkıp, talebi bir sistemle yanıtlamaya ve sürdürülebilirliğini artırmaya karar verdik.

Nesine.com’un ihtiyacı Web Analytics aracı olarak seçtikleri Google Analytics’ten daha fazla verim alabilmekti. Bunun için de (gayet mantıklı olarak) yeni tasarlanan anasayfalarının çıkış tarihinde Google Analytics’ten maksimum verim alabilecekleri iyileştirmeleri nasıl devreye alabileceklerini bilmek istiyorlardı. Buraya kadar bahsettiklerimden “Ee bunun nesi bu kadar önemli de böyle bir blog post yazdın?” düşüncesi aklınıza gelebilir. Acele etmeyin, birazdan işin o kısmına geliyorum. Bize “Siz bize bu konuda yardımcı olabilir misiniz?” dediklerinde, pardon pardon bize “Siz bize bu konuda yardımcı olabilir misiniz? 1 haftamız var!” dediklerinde öncelikle zor bir iş olacağının farkına varsak ta “Yaparız!” dedik. Şimdi zor olan kısım tabii ki Google Analytics’te goal oluşturmak ya da 1-2 custom-trak rapor hazırlayıp buyrun kullanın demek değildi bizim için. Yapılacak iş bu olsaydı zaten bizi ne heyecanlandırırdı, ne de siz bu yazıyı okuyor olurdunuz.

Ufak bir parantez açarak Web Analytics ve Google Analytics ile ilgili biraz bilgi vermemde fayda olacak. Öncelikle ikisi aynı şey değildir! Web Analytics dediğimiz şey farklı araçların yardımıyla (ki bu sizin custom build bir aracınız dahi olabilir) kullanıcıların davranış paternlerini anlamak ve yorumlamak için verinin toplanması, ölçümlenmesi ve yorumlanması eylemidir. Google Anaytics de çok başarılı -hatta en başarılılarından – bir Web Analytics aracıdır. Genel sürümünün ücretsiz olması ve bir hayli zengin özellik seti nedeniyle çok geniş çevrelerce kullanılmaktadır. Bu nedenle de, içindeki pre-set raporlar geniş bir kitle tarafından kullanılabilen genel raporlar, segmentler herkesin uygulayabileceği şekilde hazırlanmış segmentlerdir. Filtre ve veri gruplandırma kuralları ise önceden belirlenmemiştir. İşte tam da bu yüzden Google Analytics kurulumu ne kadar basit görünse de, bir o kadar da zordur. Zira özelleştirmek için sizin öncelikle bir KPI setine, sonrasında ise işletmenize özel satış segmentlerinize, operasyonel gollerinize ve belirlediğiniz hedef sayı/oranlara ihtiyacınız vardır. Ancak bunların ışığında, doğru bir kurulum ve yönetim mümkün olacaktır. Yoksa, sadece pageview sayılarına bakarak aksiyon alınabilir bir sonuç çıkarmanız biraz zor olabilir. Büyük ihtimalle de işte bu sebeplerle, Web Analytics 2.0 ‘ı yazan ve Google’da Digital Marketing Evangelist olarak görev alan Avinash Kaushik bunların belirlenmesinin gereksinimine devamlı suretle vurgu yapmakta ve DMMP yaratılmasının olmazsa olmaz olduğunu savunmaktadır. Bu konuyla ilgili birkaç paragraf daha yazabileceğimi fark ederek, ayrıca bir yazı yazacağımın sözünü veriyor ve post’a geri dönüyorum.

Peki biz Nesine.com için ne yaptık? Bu sorunun cevabını kısa ve öz olarak ancak 3 ana başlıkta anlatabilirim:

  1. Gerçekleştirdiğimiz, odaklanma oranı ve iletişim frekansı yüksek çalışma süreci sonrasında Nesine.com ekibi, Google Tag Manager aracılığıyla tanımlanmış olan event’lerin doğru sınıflandırılmasını sağladık. Bu sayede, anasayfalarının hangi bölümünde nasıl bir aktivite yoğunluğu olduğunu rahatça görebiliyor, bu bilgilerle istedikleri raporları yaratabiliyorlar.
  2. Sürecin başlangıç aşamasında, ekip içerisindeki dil birliğini mümkün kılmak için Analytics Taxonomy dokümantasyonu ( bu dokümantasyon için mini bir yazı yazmaya söz vererek limitimi dolduruyorum) hazırladık ki herkes biz projeden çıktıktan çok uzun zaman sonra dahi aynı dili konuşabilsin.
  3. Projeye implemente ettiğimiz GTM’in otomasyon özellikleri sayesinde Nesine.com gibi Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden birinin tracking yapısının temellerini anlaşılabilir ve hızlı müdahale edilebilir bir kurguyla yeniden şekillendirmiş bulunduruyoruz.

Yani sizin anlayacağınız yine bir sistem kurmayı ve sürdürülebilir fayda yaratmayı başardık.

Zamanı değerli kılmak için…

DAM Growth Hackers ile yakın zaman önce tanıştık ve web analytics aracımızın ileri seviye kullanımı alanında hizmet aldık. Konusunda uzman arkadaşlardan oluşan bir ekipleri var. Projeye çok kısa bir sürede adapte oldular ve başarılı bir iş çıkardılar.

– Arda Uysal, Nesine.com Pazarlama ve iş Geliştirme Direktörü

 

 

ETİKETLER